Mida peaks arvestama kuuseheki istutamisel?
Enne kuuseheki kasuks otsustamist tasuks mõelda, kas sul on aega ja tahtmist kuusehekki hooldada? Kuusehekk vajab pidevat hooldust.
Põhilised kuusehekiga kaasnevad hooldustööd:
- Okste piiramine – oksi tuleb piirata igal aastal. Piiramiseks parim aeg on augusti lõpp või septembri algus. Pügada tuleb eriti neid kohti, kus on rohkem tühimike, sest iga lõigatud oksa juurest hakkavad hargnema uued oksad.
- Rohimine – kuused peavad valgust saama. Rohimisest pääsemiseks võib kasutada umbrohutõrjet, mida tuleb kasutada üks kord aastas, soovitavalt mai teisel poolel, siis kui loodus roheliseks hakkab muutuma.
- Kastmine – vahetult peale istutamist vajab kuusk ülepäevast kastmist (vastavalt ilmadele), vähemalt 3-4 nädalat.
Isegi kui hekk on korralikult hooldatud, jääb võimalus, et mõned kuused kärbuvad. Kärbunud kuused tuleb asendada.
Millist kuuseistikut valida?
Olenevalt kasvutingimustest kasvab kuusk keskmiselt 8 aastaga 2 meetri kõrguseks. Kuna 8 aastat on üsna pikk aeg, siis peab hoolega järgi mõtlema, kas otsustada 30 cm kõrguse istiku kasuks või on mõttekas soetada 150 cm pikkune kuusk.
Kuuseheki istutamisest
Kui sobiv kuuseistik on valitud, tuleb hakata istutama. Väga täpseid juhiseid anda ei saa, sest olenevalt pinnasest ja asukohast on istutamise võtted erinevad. Mõned põhilisemad juhised kuuseheki rajamiseks saab siiski välja tuua:
- Kuni 120cm kõrgused kuuseistikud tuleb istutada 50 cm sammuga.
- 150 cm potis kasvatatud kuusk tuleb istutada koos mullapalliga. Nii on kasvama jäämise tõenäosus tunduvalt suurem.
- Väetise valikul tuleks kasutada tavalist kasvuväetist. Kindlasti ei tohi kasutada looma sõnnikut, sest selle koostis on niivõrd tugev, et kuusk kuivab ära.
- Pärast istutamist kindlasti puid hoolega kasta! Vesi on elu alus.