Heki hooldamine

Heki hooldamine

HEKI HOOLDAMINE

Hekid elavad, müürid mitte! Pole vahet, kas tegemist on igihaljaste või heitlehiste hekkidega. Kauni heki saavutamiseks on vaja heki eest hoolt kanda.

HEKID

Igihaljad hekid on kogu aasta läbipaistmatud ja pakuvad sõltuvalt liigist ja laiusest sama hästi kaitset müra ja pilkude eest kui müürid või aiad.

Heitlehised hekid on inimeste jaoks, kes elavad täiesti teadlikult aastaaegade järgi. Suvel on nad haljad, sügisel pilkupüüdvalt kirjud ja talvel pakuvad silmailu härmas oksad. Hekid piiravad elupaika loomadele ja on kassikindlaks pesapaigaks laululindudele.

Heki hooldamine

HEKI LÕIKUS

Heki lõikamisel kehtib põhimõte – põletuste vältimiseks ei lõigata hekki heleda päikesega. Tiheda ja ühtlase heki saamiseks on vajalik regulaarne tagasilõikamine.

IGIHALJAD HEKID

Igihaljaid hekke lõigatakse kevadel (aprilli keskel) ja hilissuvel (juuli lõpus/augusti alguses).

Kärbitakse ainult värskeid võrseid, ergutamaks võimalikult palju järelejäävate pungade tärkamist. Enamasti piisab hekile vaid ühekordsest lõikamisest. Ainult tugevakasvuliste taimede puhul nagu Leylandi värdküpressid soovitatakse kahekordset lõikust. See kehtib ka hekkide kohta, mida tahetakse hoida väga madalana. Tundlikke taimi nagu Buxus sempervirens ja Ligustrum ovalifolium tuleks lõigata alles hiliskevadel, kui pole enam karta öökülmi. Taimede altpoolt raagujäämise vältimiseks soovitatakse hekk lõigata trapetsikujuliseks, jättes alumised võrsed veidi pikemaks kui ülemised. Sirgjoone hoidmiseks võib üles tõmmata nöörid. Vaid väga varjutaluvate taimede puhul nagu jugapuu või kirssloorber võib valida ka ruudukujulise profiili.

HEITLEHISED PUUD

Heitlehiseid puid lõigatakse hilissügisel.

Varem ei tohi puid lindude pesitsemise tõttu lõigata. Nagu igihaljaste taimede puhul, valitakse heitlehise heki puhul trapetsikujuline profiil. See tagab igale poole ühtlase valguse.

HEKI VÄETAMINE

Esimesel istutusjärgsel aastal ei vaja hekitaim väetist. Hiljem väetatakse taime igal aastal, niipea kui need võrsuma hakkavad.

Väetage ainult kasvufaasis (kevadel/suvel/sügisel), mitte puhkefaasis (talvel).

Soovitame kasutada orgaanilisi täisväetisi/pikaajalisi väetisi, mis eraldavad toitaineid aeglaselt, kuid pidevalt. Need sisaldavad lisaks põhitoitainetele (lämmastik, fosfor ja kaalium) ka hekitaimede elujõulisuse jaoks olulisi mineraalaineid ja mikroelemente. Pöörake tähelepanu tootja doseerimissoovitustele ja -juhistele.

Multšipeenraga hekki väetatakse üldjuhul vedelväetistega kastes.

Heki hooldamine tagab soovitud tulemuse!